Profesionální fotbal neuplatňuje požadované bezpečnostní standardy, a tak porušuje právní rámce na evropské i celosvětové úrovni, uvedla ve středu zveřejněná zpráva.
Zprávu belgické univerzity Katholieke Universiteit Leuven (KU Leuven) zadala globální fotbalová unie FIFPRO. Bude předložen jako důkaz podána společná stížnost evropským antimonopolním regulátorům proti FIFA od FIFPRO Europe, European Leagues a LaLiga.
Elitní ligy obvinily světový řídící orgán fotbalu z zneužití nad dopadem rozšiřujícího kalendáře o zdraví hráčů, včetně rozhodnutí o rozšířeném mistrovství světa klubů FIFA v příštím roce.
Výzkum se zabýval pracovními požadavky a zdroji v profesionální hře, zejména stresory vysoce rizikového pracovního prostředí, a zkoumal zákonné povinnosti týkající se norem ochrany zdraví a bezpečnosti.
„Zpráva potvrzuje, že normy bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP), jak jsou definovány evropskými a mezinárodními rámci, jsou plně použitelné v profesionálním fotbalovém průmyslu,“ řekl Frank Hendrickx, ředitel Institutu pro pracovní právo na KU Leuven.
„Profesionální fotbalisté, kteří jsou uznáváni jako pracovníci podle vnitrostátního, evropského a mezinárodního pracovního práva, mají nárok na stejné zásady jako ostatní pracovníci. Zatímco fotbalový sektor potřebuje přizpůsobený přístup, specifika práce nebo příjem pracovníka nemohou být důvodem k popření normy BOZP.“
Společná stížnost na FIFA, podaná v Bruselu 14. října, tvrdila, že rozhodnutí FIFA v mezinárodním kalendáři je zneužití dominance a porušuje právo Evropské unie.
FIFPRO argumentovala tím, že požadavky, jako je počet zápasů, mezinárodní cestování, cestování pozdě v noci a narušení spánku, stejně jako rozsáhlé požadavky během turnajů, nejsou brány v úvahu při sestavování rozpisů a formátů soutěží.
Blížící se mistrovství světa klubů je jedním z největších jader sváru. Zvýšilo se od sedm až 32 klubů a ponechává hráčům málo volna mezi ligovými sezónami a mohlo by to zpozdit tradiční předsezónní turné klubů, které jsou navrženy tak, aby rozšířily globální fanouškovské základny.
Výzkum také poslouží jako podpůrný důkaz v samostatné žalobě proti FIFA, kterou podala anglická asociace profesionálních fotbalistů, francouzská Union Nationale des Footballeurs Professionnels a italská Associazione Italiana Calciatori.