Obrázek: Navzdory četným výtkám se fanoušci Bundesligy chtějí v Německu držet VAR. (© ddp media GmbH / Alamy Stock Photo)
Pravděpodobně neexistuje ve fotbale za posledních deset let téma, které by bylo tak diskutované jako videorozhodčí, známý jako Video Assistant Referee (VAR). Existuje mnoho návrhů na zlepšení a zdá se, že celý fotbalový svět by raději viděl jeho zrušení dnes než zítra.
Ale je tomu skutečně tak? My ve Wettfreunde jsme se zeptali fanoušků Bundesligy, zda by chtěli VAR zrušit nebo ne, zda se systém vůbec zlepšil a zda může skutečně fungovat.
Dotazováno bylo přes 2000 lidí ze všech 18 současných bundesligových klubů s některými překvapivě jasnými výsledky.
Průzkum Bundesligy VAR: Měl by být zrušen videorozhodčí?
Fakta za prvé: Dotazovali jsme se 2 051 fanoušků Bundesligy z Betting Friends, z toho 1 074 mužů a 962 žen. Logicky nejvyšší počet účastníků pocházel od fanoušků, kteří se identifikovali jako fanoušci Bayernu (930) a ti z Borussie Dortmund (726). Nejméně účastníků bylo nepřekvapivě z klubů jako Hoffenheim (64) a Wolfsburg (69).
Položili jsme čtyři otázky týkající se VAR a pravidel jako celku, přičemž jsme samozřejmě začali tou nejdůležitější: Měl by být VAR v Bundeslize zrušen?
Odpověď fotbalových fanoušků v Německu je jasná: Ne! Neuvěřitelných 49 procent všech účastníků videorozhodčího zrušit nechce. Většina fanoušků hlasovala „ano“ pouze pro dva kluby: Mainz 05 (57 %) a Hoffenheim (45 %).
U některých týmů je však možná mírně odlišná interpretace výsledků. Protože například 41 procent fanoušků na Eintrachtu Frankfurt odpovědělo na otázku „ano“ a 11 procent „nevím“, celkem 52 procent nehlasovalo jednoznačně „ano“.
Celkově vzato se zdá, že fanoušci v Německu stále chtějí zůstat u VAR. Co je však vzrušující, je, že zejména starší lidé nad 55 let chtějí zachovat VAR, přičemž 62 % říká „ne“. Možná proto, že si pamatují příliš mnoho špatných rozhodnutí z dřívějška?
Zlepšil se VAR v Bundeslize od jejího zavedení?
Důvodem výše uvedených odpovědí je pravděpodobně fakt, že VAR se od svého zavedení v sezóně 2017/18 jednoznačně zlepšil. I tady se shodují fanoušci v německé nejvyšší divizi.
Zde je 66 procent všech dotázaných přesvědčeno, že dojde ke zlepšení. Pouze 21 procent tento názor vůbec nesdílí a odpovědělo „ne“. Zejména fanoušci SC Freiburg jsou s 31 procenty nespokojeni.
Opačným pólem je zde Bochum (75 %), Wolfsburg (75 %), Lipsko (73 %) a Bayern (70 %), přičemž všechny jasně hovoří o zlepšení.
Pomáhá VAR v Bundeslize, pokud se používá správně?
Další otázka mezi fanoušky se nese v podobném duchu: zda by VAR vůbec pomohl v Bundeslize, kdyby byl správně používán.
I zde 72 procent jasně říká „ano“. Ve skutečnosti zde není jediný tým, kde by fanoušci hlasovali „ne“ více než 25 procenty. Jasná známka toho, že samotný VAR fanoušky neobtěžuje, ale realizace je pro mnohé negativní.
Rozpor mezi 49 procenty, kteří VAR zrušit nechtějí, a zmíněnými 72 procenty, kteří jej teoreticky podporují, je stále silný.
Jedenáct procent všech dotázaných si alespoň není jistých, zda by videorozhodčí teoreticky vůbec pomohl. Navíc jsou to opět mladší lidé, kteří o teorii VAR pochybují. V průměru méně lidí odpovědělo na VAR mezi 18–24letými (66 %) a 25–34letými (71 %).
Rozumíte házenkářskému pravidlu pro penalty?
Na začátku jsme si řekli, že žádné téma se neprobírá tak často jako VAR. To asi není úplně správné, protože skutečným problémem je pravděpodobně pravidlo házené, zvláště pokud jde o případný trest.
Napadlo nás proto zeptat se fanoušků, zda si myslí, že rozumí pravidlu házené. Nyní by se dalo říci: Nepřekvapivě jsou téměř všichni respondenti přesvědčeni, že pravidlu rozumí. 70 procent odpovědělo „ano“.
Je to překvapivé, protože s každým možným nesprávným rozhodnutím rozhodčího nebo VAR obvykle existuje mnoho různých názorů a interpretací situace. Nejméně 21 procent připouští, že pravidlu nerozumí a 9 procent si není jistých.
Fanoušci Eintrachtu Frankfurt a Hoffenheim jsou obzvláště sebevědomí, přičemž 80 % z nich odpovědělo „ano“.
metodologie
Studie byla zadána společností Wettfreunde.net z Research Without Barriers (RWB) a byla provedena online. Průzkum probíhal od 2. do 9. října 2024.
Velikost vzorku tvořilo 2 051 příznivců 1. Bundesligy s bydlištěm v Německu. Z toho bylo 1074 mužů, 962 žen a 15 uvedlo „jiné“.
Všechny provedené průzkumy jsou v souladu s Kodexem praxe MRS Spojeného království (2023) a doporučeními ICC/ESOMAR pro globální průzkum trhu.