Obrázek: Takto pracují světové žebříčky tenisu mužů s turnaji a body.
Světové žebříčky tenisového ATP bylo představeno 23. srpna 1973 a od té doby je ústředním prvkem v mužském profesionálním tenisu. Slouží k vyhodnocení výkonu hráčů a vytvoření hodnocení.
Ale funguje tenisové světové žebříčky ATP? Kolik bodů je na turnaji, které turnaje se počítají pro hodnocení světového žebříčku ATP a k čemu je toto žebříčky tak důležité?
Takto fungují světové žebříčky ATP: turnaje a body
Jak funguje světové žebříčky ATP tenisové?
Světové žebříčky Asociace tenisových profesionálů (Asociace profesionálních tenisových hráčů) je založena na bodovém systému, který zohledňuje výkon hráčů po dobu 52 týdnů. Hráči shromažďují body prostřednictvím svých výsledků na různých turnajích a součet těchto bodů určuje jejich postavení ve světovém žebříčku ATP.
18 nejlepších výsledků hráče z období 52 týdnů je zahrnuto do hodnocení.
Ale to také znamená: bez ohledu na to, kolik turnajů hráč, který hráč dokončil za posledních 52 týdnů, má hodnocení pouze maximálně 18 výsledků! Například, pokud hrajete na 25 turnajích, na nichž se 7 turnajů nepočítá – bez ohledu na to, zda vyhrajete turnaj nebo odejdete v 1. kole.
✅ Pro hráče z nejlepších 30 světových žebříčků existuje 12 povinných turnajů za sezónu, jejichž výsledky se automaticky začleňují do žebříčku. Těchto 12 povinných turnajů je:
● 4 Grand Slam turnaje
● 8 turnajů Masters1000
Ale: Hráči, kteří nejsou mezi top 30, nemají povinnost účastnit se těchto dvanácti turnajů. Ale uděláte to, protože existuje většina bodů a většina výher.
Kromě 12 povinných turnajů si mohou hráči vybrat šest dalších turnajů, kde chtějí hrát a sbírat body, aby také přicházeli při hodnocení svého současného hodnocení ATP.
Zde se objevují turnaje 500 a 250 kategorie.
Turnaje ATP500 mají více bodů a mají vyšší peníze. Jak název napovídá, přinášejí 500 bodů za vítězství turnaje-zatímco vyhrávají titul na akci ATP250, přináší pouze 250 bodů pro světové žebříčky ATP.
Systém turnajů a bodů: Takto funguje World Rankings ATP tenis
Světové žebříčky ATP Tennis se počítá přidáním bodů, které hráč dosáhl ve svých nejlepších 18 turnajích za posledních 52 týdnů. Body skórovaly na turnaji závisí na kategorii turnaje a dosaženého kola.
Zde jsou body, které hráč dostává závislé na kategorii turnaje a pokroku v turnaji:
Turnaje Grand Slam (4):
Čtyři turnaje Grand Slam jsou Australian Open (v Melbourne), French Open (v Paříži), Wimbledon (v Londýně) a US Open (v New Yorku).
Vítěz obdrží 2 000 bodů ve světovém žebříčku ATP. Finalista obdrží 1200 bodů jako „útěchovou cenu“. Dva semifinalisté jsou připisováni 720 bodů na svém účtu na seznamu ATP World Ranking.
ATP Masters 1000 turnaje (9):
Druhou nejvyšší kategorií u mužů jsou tzv. Masters turnaje („turnaje ATP1000“). Vítěz turnaje získá 1 000 bodů za světové hodnocení ATP.
V této kategorii je po celý rok devět turnajů. Pro klasiku v Monte Carlo, která je jedním z těchto devíti turnajů ATP1000, existuje výjimka: Na rozdíl od dalších osmi Mastersových událostí nemají nejlepší hráči žádnou povinnost.
Existují také tři výjimky pro povinnou účast na těchto osmi mistrovských turnajích pro starší a vydělané hráče: pokud hráč hrál na turné ATP po dobu nejméně dvanácti let přes 600 her na turné ATP nebo je nejméně 31 let.
Pokud se jedna z těchto výjimek vztahuje na hráče, má právo hlasovat pro turnaj Masters a místo toho nechal do hodnocení—jako je turnaj ATP500 nebo ATP250, nechal nižší kategorii proudit.
Vysvětlení, tipy a strategie
Turnaje ATP 500 (16):
Turnaje ATP500 jsou třetí nejvyšší kategorií v tenisu pro zisk mužů. V sezóně je celkem 16 turnajů ATP500 a od února do října se budete konat na všech možných krytích (Hardcourt, Sand, Lawn a v hale).
Jak pracuje tenisové světové žebříčky s turnaji ATP500? Top 30 se musí zúčastnit nejméně čtyř z těchto 500 turnajů za jeden rok, jinak nula jde do tenisového světového žebříčku.
Tím je zajištěno, že nejlepší hráči na světě jsou také součástí třetích nejvyšších událostí kategorie.
ATP 250 turnaje (30):
Pohled na kategorii čtvrtého turnaje, turnaje ATP250 je také nezbytná pro otázku „Jak funguje tenisový žebříček ATP“.
V kalendářním roce je celkem 30 z těchto turnajů ATP250. Jak název napovídá, pro vítěze turnaje existuje 250 bodů světového žebříčku, a tedy polovinu až pro vítězství na turnaji ATP500.
Nejlepší hvězdy, tj. 30 nejlepších ve světovém žebříčku, nemají žádnou povinnost být součástí událostí této kategorie. V souladu s tím jsou také vzácné na turnajích ATP250.
Příklad – Takto funguje tenisové hodnocení ATP World Rankings
Hráč dosáhl následujících výsledků v 18 hrách turnajích v 18 hrách:
Výpočet bodů ATP World Rankings
Celkový počet bodů: 1 350 + 2 350 + 1 100 + 400 = 5 200 bodů
Obrázek: Novak Djokovic, držitel rekordu v historii mužského tenisového světového žebříčku. Celkem byl číslo 1 po dobu 428 týdnů – delší než kterýkoli jiný. (© Australian Associated Press / Alamy Reklamní fotografie)
Proč jsou body pro světové hodnocení ATP tenis důležité?
To, co zůstává nezodpovězeno, pokud jde o otázku „Jak funguje tenisové žebříčky ATP“, není nezodpovězeno: Proč jsou tyto body tak důležité. Proč je toto hodnocení vůbec?
Seznam nastavení turnaje: Vyšší pozice ve světovém žebříčku ATP vede k lepšímu umístění v seznamu semen na turnajích, což usnadňuje turnajovou cestu, protože se později setkáváte s údajně silnějšími hráči.
Kvalifikace pro turnaje: Pro finále ATP se kvalifikuje pouze 8 nejlepších žebříčků ATP World.
Prestige a sponzorství: Nejvyšší umístění zvyšuje pověst a zvyšuje možnosti sponzorství.