Fotbalovým klubům po celém světě bylo vyplaceno 125 milionů dolarů v penězích, které jim dluží z přestupů jejich bývalých hráčů, uvedla ve středu FIFA, přičemž peníze byly směrovány přes její finanční dům v Paříži, a existuje nevyřízených dalších téměř 200 milionů dolarů.
Dalších 31,7 milionu USD bylo dohodnuto, ale ještě nebylo odesláno.
Platby jsou přidělovány více než 5 000 základním a profesionálním klubům Clearing House FIFA.
FIFA zveřejnila aktualizaci dvou let práce clearingového střediska, která začala v listopadu 2022, aby přinesla více transparentnosti do často temného odvětví převodů mnoha miliard dolarů. Snaží se také zajistit, aby menší kluby dostaly hotovost, kterou jim dluží, z budoucích prodejů hráčů, které vychovali.
Když Moisés Caicedo udělal krok britského přestupového rekordu Brighton na Chelsea loni měly jeho bývalé kluby v Ekvádoru nárok na sdílení milionů dolarů z dohody ve výši 115 milionů liber (145 milionů dolarů).
Peníze poskytnuté FIFA „byly snem,“ uvedl prezident CD Espoli Lenín Bolaños ve zprávě FIFA s plány na zaplacení cvičiště, lékařské kliniky a tělocvičny.
Některé části pravidel FIFA přestupového trhu platí od roku 2001 jsou v revizi po rozhodnutí evropského soudu minulý měsíc v případu, který podal bývalý Francie záložník Lassana Diarra.
Stávající systém FIFA opravňuje bývalé kluby hráčů, které je trénovaly ve věku 12 až 21 let, sdílet až 5 % z budoucí transferové částky.
Kluby však často nevěděly, že přestup prošel, nebo neměly odborné znalosti nebo zdroje k uplatnění nároku. Nyní je online proces řízen finančním domem FIFA, který informuje nakupující kluby o schválených platbách, které musí být provedeny do 30 dnů.
Nejbohatší nákupní trhy, Anglie a Saúdská Arábie, zaplatily nejvíce na takzvaných „odměnách za školení“, uvedla FIFA – 50,1 milionu dolarů, respektive 18,7 milionu dolarů, v posledních dvou letech.
Hlavními čistými příjemci byly kluby v Nizozemsku (8,7 milionu $), Francii (7,8 milionu $) a Argentině (7,1 milionu $).
Jedním z důvodů zpoždění je, že kluby nejsou v souladu se systémem, uvádí zpráva FIFA. Podle něj je akreditováno nejméně 1600 klubů ve více než 100 zemích.
„Stále jsou před námi důležité výzvy a oblasti, které je třeba zlepšit,“ uvedl v 52stránkové zprávě hlavní právník FIFA Emilio García.